Program Leonardo da Vinci
Od 2005 roku Zespół Szkół Samochodowych bierze czynny udział w programie Leonardo do Vinci. Program Leonardo da Vinci jest częścią nowego programu edukacyjnego Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme) który będzie realizowany do końca grudnia 2013 r.
Program ma na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wspiera także rozwiązania zwiększające przejrzystość i uznawalność kwalifikacji zawodowych w krajach europejskich, a także działania wzmacniające jakość kształcenia zawodowego i ustawicznego.
Program Leonardo da Vinci promuje innowacyjne podejścia do edukacji i doskonalenia zawodowego, w taki sposób, aby systemy kształcenia jak najpełniej odpowiadały potrzebom rynku pracy. Program Leonardo da Vinci wspiera także mobilność pracowników na europejskim rynku pracy, aby absolwenci i pracownicy zdobywali nowe kwalifikacje w czasie staży i praktyk zawodowych oraz doskonalili swoje umiejętności według nowoczesnych standardów. Niezwykle ważne jest przy tym kształtowanie otwartości i wrażliwości między kulturowej, nauka języków obcych oraz umiejętności adaptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich.
Rozwój innowacji i modernizacja systemów kształcenia ustawicznego jest realizowana w ramach tzw. projektów tematycznych, natomiast wspieranie mobilności na europejskim rynku pracy odbywa się w ramach projektów wymian i staży.
Projekty dają uczestnikom możliwość nawiązania współpracy międzynarodowej i organizacji wyjazdów na staże zagraniczne, pozwalają doskonalić warsztat metodyczny nauczycielom, trenerom i instruktorom.
Praktyka realizowana w ramach programu Leonardo da Vinci.
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Praktyki w niemieckich warsztatach naprawy samochodów dają uczniom możliwość kontaktu z najnowszą techniką naprawy pojazdów. Poznają odmienność filozofii podejścia do sposobu i zakresu prowadzonych napraw. Mają okazję do poznać kulturę Niemiec, nawiązać kontakty towarzyskie i zawodowe.
-
Przykładowe opracowania z praktyk:
- Łożysko pilotujące wałek sprzęgłowy - wymiana - OPEL ASTRA F 1,4
- Wymiana kompletu rozrządu w silniku 1,6 l Fiat Bravo
- Wymiana przednich klocków hamulcowych VW Polo 95 1,4 Benzyna
- Wymiana elektrycznego podnośnika lewej tylnej szyby VW Golf III 1.6 CL
- Wymiana opon w samochodzie osobowym
- Wymiana rozrusznika w silnikach TU 3M 1.4. Peugeot 205 i 309
- Demontaż i montaż zacisku hamulca koła przedniego
-
Ewaluacja projektu:
- Sprawozdanie