BEZPIECZNA SZKOŁA
Zespół Szkół Samochodowych w Szczecinie wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów oraz ich rodziców, którzy oczekują od szkoły poczucia bezpieczeństwa, a także realizując zalecaną politykę oświatową uczestniczy w akcji Bezpieczna Szkoła w ramach której podejmuje stosowne działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa.
Nasze działania zostały docenione i wyróżniono nas honorowym tytułem BEZPIECZNEJ SZKOŁY.
W ramach akcji Bezpieczna Szkoła:
Przeciwdziałamy uzależnieniom podejmując różnorodne działania, skierowane do młodzieży we współpracy z różnymi środowiskami i instytucjami, zorganizowane wokół problematyki uzależnień, poszerzającej katalog środków pobudzających i inicjujących aktywność uczniów, w tym aktywność włączającą szerokie środowiska (uczniowie, nauczyciele, rodzice, przedstawiciele służb sanitarnych, medycznych, policji).
![]() |
|
|
Dbamy o przestrzeganie zasad BHP na terenie szkoły. Dzięki zainstalowanemu na terenie szkoły systemowi monitoringu oraz dyżurom kadry nauczycielskiej prowadzona jest systematyczna ewidencja i analiza zaistniałych zdarzeń. Eliminacja potencjalnych zagrożeń poprzez planowe działania pedagoga szkolnego i kadry pedagogicznej przynosi wymierne efekty w postaci nielicznych wypadków oraz zmienia ich strukturę. Znajomość przepisów BPH i ppoż, oraz praw i obowiązków nauczycieli jako opiekunów, uczniów, oraz dobre oznakowanie dróg i wyjść ewakuacyjnych umożliwia zaplanowanie, uporządkowanie i skoordynowanie działań w zakresie poprawy warunków nauki i pracy.
Promujemy zdrowy styl życia- przeprowadzając podczas spotkań z wychowawcą pogadanki na temat kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych w celu przeciwdziałania otyłości wśród młodzieży oraz zwiększenia aktywności fizycznej.
Przeciwdziałamy agresji i przemocy poprzez prowadzenie systemowych i długofalowych działań, które mają zapobiec zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży. Wspólnie z partnerami zewnętrznymi działamy na rzecz przeciwdziałania i ograniczenia przestępczości młodzieży, w szczególności przemocy rówieśniczej.
Przeciwdziałamy wykluczeniu poprzez wspieranie uczniów z większymi potrzebami edukacyjnymi, licznymi działaniami dydaktycznymi (konsultacje przedmiotowe), pedagogicznymi (spotkania z pedagogiem szkolnym) by uczniowie odnaleźli się w szkolnych wymaganiach.
Dbamy o klimat szkoły poprawiając relacje interpersonalne i klimat społeczny szkoły, wzmacniając rolę środowisk lokalnych, poprzez budowanie umiejętności wychowawczych przedstawicieli tych środowisk.
Promujemy bezpieczeństwo w sieci poprzez uświadamianie młodzieży, że świat Internetu, nie jest światem idealnym zakładając w pracowniach komputerowych i bibliotece blokady na strony o tematyce przepełnionej przemocą i przeznaczonej dla osób powyżej 18lat.